A product sells for $210 per unit, and its variable costs per unit are $130. The fixed costs are $420,000.

A product sells for $210 per unit, and its variable costs per unit are $130. The fixed costs are $420,000. If the firm wants to earn $35,000 after tax income (assume a 30% tax rate), how many units must be sold?

“Order a similar paper and get 15% discount on your first order with us
Use the following coupon
“FIRST15”

Order Now