The product is projected to sell at $5 per unit and has a fixed production cost of $3.25 per unit. The cost of this new production line is $1.

The product is projected to sell at $5 per unit and has a fixed production cost of $3.25 per unit. The cost of this new production line is $1.5 M.Given an estimate of selling 750,000 units per year at $5/unit, 600,000 unit/year at $6/unit and $450,000 units per year at $7/unit, what would you charge this product in order to recoup production line costs in the first year(use break even analysis)

“Order a similar paper and get 15% discount on your first order with us
Use the following coupon
“FIRST15”

Order Now